Btk.-módosítás: menthető-e a menthetetlen?
Február 10-én lép hatályba a Btk.-t módosító sürgősségi rendelet. Összefoglaltuk, hogy milyen forgatókönyvek léteznek ennek megakadályozására.
A kormány által kedd este elfogadott sürgősségi rendelet a büntető törvénykönyvet és a büntető perrendtartási törvénykönyvet módosítja. A jogszabály szerda hajnalban megjelent a hivatalos közlönyben, de a Btk.-ra vonatkozó rész csak február 10-én lép hatályba. Ez elvileg még megakadályozható több módszerrel is, de egyik forgatókönyv sem ígér sok sikert.
Alkotmányos természetű jogi konfliktus
Az egyik forgatókönyv szerint a sürgősségi rendelet hatálytalanítható, ha az alkotmánybíróság megállapítja, hogy alkotmányos jellegű jogi konfliktust eredményezett különböző államhatalmi ágak között. A Legfelső Bírói Tanács (CSM) megtette hivatalosan már megkereste a taláros testületet ebben az ügyben.
A CSM érvei szerint a kormány megsértette a törvényhozás – a parlament – törvényalkotói jogát, továbbá nem vette figyelembe az igazságszolgáltatás – a Legfelső Bírói Tanács – hatásköreit. A testület szerint a büntető törvénykönyvben nem lehet sürgősségi kormányrendelettel jelentős módosításokat végrehajtani.
Emellett a kormány csak rendkívüli helyzetekben hozhat sürgősségi kormányrendeletet, illetve akkor, amikor a rendeletben foglaltak valóban nem tűrnek halasztást, és ez esetben is meg kell indokolni a sürgősség okát.
Florin Iordache igazságügyi miniszter indoklása szerint a sürgősséget az indokolta, hogy korábban az alkotmánybíróság a Btk. több cikkelyét is az alaptörvénybe ütközőnek találta. A CSM szerint azonban a szükséges változtatásokat a parlamentben is meg lehetett volna hozni.
A bírák azzal is érvelnek, hogy az igazságszolgáltatási hatóságok tevékenységére vonatkozó jogszabály-tervezeteket a CSM plénumának véleményeznie kell, és ez sem történt meg.
Az ügy most átkerült az alkotmánybírósághoz, amelynek – a kérdés fontosságát tekintve – a sürgősségi kormányrendelet többi cikkelyének érvénybe lépéséig hátralevő időben döntést kell hoznia. Ha a talárosok akár egy percet is késlekednek, a sürgősségi kormányrendelet érvénybelépésekor megnyílnak a börtönök, és perek százai szűnnek meg, mert az alkotmánybíróság határozatai ugyanis csak a jövőre vonatkoznak. Ráadásul a taláros testület döntései csak a hivatalos közlönyben való megjelenésüket követően válnak érvényessé – a közlöny pedig a kormány fennhatósága alá tartozik.
Mit tehetne a nép ügyvédje?
A sürgősségi kormányrendeleteket csak a nép ügyvédje támadhatja meg az alkotmánybíróságon. Victor Ciorbea viszont erre nem hajlandó, politikai megfigyelők szerint attól való félelmében, hogy ne menesszék tisztségéből. Ennek érdekében egy hazugságot is megkockáztatott: azt állította, hogy az ombudsmani hivatalnak nem áll módjában megtámadni olyan sürgősségi rendeleteket, amelyek még nem léptek hatályba. Klaus Johannis államfőnek kellett figyelmeztetnie arra, hogy félretájékoztatja a közvéleményt. Korábban ugyanis a nép ügyvédje már emelt alkotmányossági kifogást olyan rendelet ellen, amely akkor még nem volt hatályban.
Az alkotmányossági kifogás
A harmadik megoldást az jelentené, ha egy ügyész egy folyamatban lévő perben alkotmányossági kifogást emel a sürgősségi kormányrendelet ellen. Hivatkozhat például a Legfelső Bírói Tanács által is említett érvre, hogy nem indokolt a sürgősség. A gondot azonban ez esetben is az igen szűk határidő jelenti.
A kormány beadja a derekát
Az eszményi megoldást az jelentené, ha a kormány újabb sürgősségi kormányrendelettel hatályon kívül helyezné a jogszabályt. Erre szólította fel Klaus Iohannis államfő legutóbbi levelében Sorin Grindeanu kormányfőt is. Csakhogy ahogy a miniszterelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján is kiderült: a kormány nem hajlandó megtenni ezt a lépést.
- Újra az utcán vannak az emberek a nagyvárosokban
Belföld - Az RMDSZ saját törvénytervezeteket nyújt be a Btk. módosítására
Belföld - Liviu Dragnea: külföldről manipulálják a kormány ellen tüntetők százezreit
Belföld - Még Mihály király lánya is megszólalt a Btk. módosítása kapcsán
Társadalom - A Babeș-Bolyai Tudományegyetem is állást foglalt a Btk. módosítása kapcsán
Társadalom
- 34962 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34964 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34964 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34966 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34967 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34967 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni